اخراج کارمندان کم تجربه - کلینیک کسب و کار

اخراج کارمندان کم تجربه

حدود یک سال پیش، کسب‌و‌کاری را با حدود 10 کارمند راه‌اندازی کردم. به خاطر کم تجربگی اشتباهاتی را در زمینه انتخاب کارمندان مرتکب شدم که حالا به ناچار قصد دارم برای جبران آن چند نفر از آنها را اخراج کنم، اما می‌ترسم این اقدام جو شرکت را به هم بریزد و مشکل‌ساز شود. پیشنهاد شما چیست؟ 

ارسال سوال 3 سال قبل
جواهر الماسی

پیشنهاد می‌کنیم ابتدا یک جلسه عمومی با حضور همه کارمندان برگزار کنید. نارضایتی خود را محترمانه، اما قاطع از نحوه کار برخی کارمندان با استدلال بیان کنید. در این جلسه فرصت صحبت کردن را به همه افراد بدهید، حتی اگر کسی صحبت نکند. در انتهای جلسه با صراحت اظهار کنید که با ادامه این روند، چاره‌ای جز تغییر و جایگزینی برخی نیروها ندارید. این نخستین گام شماست و چون قبل از هر گونه اقدام در حضور همه افراد توضیحات لازم را ارائه کردید، حتی اگر بعدا کسی را اخراج کنید، جو شرکت چندان تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت. حتی ممکن است دیگران به خودشان بیایند و بهتر کار کنند؛ یعنی برخلاف تصور این کار شما اثر مثبت هم داشته باشد.
در مرحله بعدی افرادی را که فکر می‌کنید کارایی ندارند، تک تک بخواهید و با آنها صحبت کنید و حرف‌های آنها را هم بشنوید. به آنها تذکر بدهید و دلایل عدم رضایت خود را اعلام کنید.
شاید با این کار کارمندان به خود بیایند و روند رو به رشدی را در پیش بگیرند. اگر این اتفاق افتاد که شما ضرر نکرده‌اید و مجبور به تغییر نیرو نخواهید بود، ولی اگر باز هم رضایت حاصل نشد، وقتی افراد را اخراج می‌کنید، چون آنها آمادگی لازم را برای این امر دارند، شوکه نمی‌شوند و در زمان جدا شدن چندان با ناراحتی و در جوی سنگین محیط را ترک نخواهند کرد. در نتیجه جو شرکت چندان تحت تاثیر این اخراج‌ها قرار نخواهد گرفت.

گروه مشاورین روزنامه فرصت امروز

شماره تماس : 86073296-021

ارسال پاسخ 3 سال قبل

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی