بودجه تبلیغاتی - کلینیک کسب و کار

بودجه تبلیغاتی

یک شرکت خدماتی دارم که در یک سال گذشته جایگاه نسبتا خوبی را پیدا کرده است. از آنجا که خدماتم به‌صورت محلی ارائه می‌شود، قصد دارم تبلیغاتی را برای آن طراحی کنم. اما نمی‌دانم چه بودجه‌ای را باید به آن اختصاص دهم که از طریق افزایش تعداد مشتریان، به شرکت بازگردد و هدر نرود. لطفا من را راهنمایی کنید. 

ارسال سوال 3 سال قبل
علی جودکی

برای تعیین بودجه تبلیغاتی باید به چند نکته توجه کنید. برخی اوقات شما قصد دارید تنها نام تجاری تان در اذهان عمومی شکل بگیرد و در زمان نیاز، نخست شما را به یاد بیاورند. برای این کار که اصطلاحا برندینگ گفته می‌شود، نیاز به تکرار بیشتر و زمان طولانی‌تر دارید. بدیهی است بودجه تبلیغاتی مورد نیاز هم بیشتر است و اثر آن روی فروش هم در میان مدت و بلندمدت نمایان می‌شود. به نظر می‌رسد با توجه به توضیحات شما، این روش در حال حاضر مورد نظر شما نیست، زیرا قصد دارید تبلیغاتی که انجام می‌دهید، کاملا در جهت فروش بیشتر باشد و برگشت هزینه‌ای که برای تبلیغات صرف کرده‌اید، در کوتاه‌مدت اتفاق بیفتد، اما توجه داشته باشید این کار نیز نوعی سرمایه‌گذاری است و به معنای هدر دادن پول شما نخواهد بود.
برای تعیین بودجه تبلیغاتی فعلی باید ابتدا حاشیه سود خدمات خود برای هر مشتری را تعریف کنید و تعداد خانوارها یا افراد مستقر در محله‌هایی را که پوشش می‌دهید برآورد کنید. سپس با توجه به رقبا و تجربه تان تخمین بزنید که چند درصد از این افراد ممکن است به خدمات شما نیاز داشته باشند یا به عبارت دقیق‌تر در هر ماه شما ممکن است چند مشتری داشته باشید.
سپس عدد به دست آمده را در حاشیه سود ضرب کرده و 10‌درصد را به‌عنوان ضریب خطا از آن کسر کنید. به این ترتیب حداکثر بودجه تبلیغاتی شما تعیین می‌شود. فرض بر این است که شما با این پول بهترین شیوه تبلیغاتی را انتخاب می‌کنید و همه مشتریان را شکار خواهید کرد و از سود حاصله، هزینه تبلیغات به شما بازخواهد گشت. البته فرض دوم ما این است که شما قصد کسب سود از این فعالیت را ندارید. اگر بخواهید سود هم داشته باشید، باید درصد سود را هم از عدد نهایی کسر کنید. چون مشخص نکرده‌اید که دقیقا چه خدماتی ارائه می‌دهید، نمی‌توانیم برای چگونگی این برآورد شما را بیشتر راهنمایی کنیم.

گروه مشاورین روزنامه فرصت امروز

شماره تماس : 86073296-021

ارسال پاسخ 3 سال قبل

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی