راه اندازی واحد CRM - کلینیک کسب و کار

راه اندازی واحد CRM

تصمیم دارم برای کسب‌وکارم واحد مدیریت ارتباط با مشتری را راه‌اندازی کنم. برای این کار باید از چه نیروهایی استفاده و چه مواردی را رعایت کنم؟

 

ارسال سوال 4 سال قبل
محمدعلی هاشمی
راه‌اندازی دقیق و درست سیستم مدیریت ارتباط با مشتری یا همان CRM یکی از فعالیت‌های پیچیده هر سازمانی است. از آنجایی‌که CRM یک فرآیند است که بخش‌های مختلف یک سازمان را درگیر می‌کند، هماهنگی و اجرای آن مشکل است. معمولا بخش فروش، روابط‌عمومی، امور مالی، انفورماتیک و مدیریت در این فرآیند درگیر هستند. این مدیریت همانند مدیریت‌های دیگر یک سازمان نیست که چند کارمند مستقل داشته باشد و کار مشخصی را انجام دهند. در واقع مسئول CRM فرآیندی را در سازمان جاری می‌کند که توسط بخش‌های مختلف اجرا می‌شوند و همین کار را مشکل می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم در ابتدا یک متخصص باتجربه را در این خصوص استخدام و خود شما نیز مطالبی را در این زمینه مطالعه کنید. سپس جلسه‌ای با حضور همه واحدهای درگیر برگزار و تصمیم قاطع خود را برای اجرای CRM در شرکت بیان و از همه درخواست کنید با فرد یا افراد مسئول همکاری کنند. این جلسات هماهنگی را به صورت دوره‌ای برگزار کنید. در غیر این صورت کارها به‌خوبی پیش نخواهد رفت.
می‌توانید از نرم‌افزارهای موجود در بازار استفاده کنید، اما هر شرکتی مسائل خاص خود را دارد و درنهایت اگر می‌خواهید CRM به‌خوبی در سازمان شما اجرا شود مجبور خواهید شد یک نرم‌افزار اختصاصی برای خود سفارش دهید. نکته آخر اینکه یک اتاق فکر ویژه برای این منظور ایجاد کنید. خروجی این اتاق فکر باید این باشد که با مشتریان شرکت از جهات مختلف چطور رفتار شود. سپس تصمیمات تصویب‌شده برای اجرا به واحد CRM ابلاغ شوند. 

همچنین شما می توانید نسخه شنیداری این پرسش و پاسخ را دریافت کنید:گروه مشاورین روزنامه فرصت امروز

شماره تماس : 86073296-021

ارسال پاسخ 4 سال قبل

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی